Audi B4 – Wyciąganie boczków, podsufitki, szyberdachu

Ostatnio urwała mi sie owiewka szyberdachu i żeby ją wymienić muszę ściągnąć boczki + podsufitka i cały szyberdach. Całość nie jest skomplikowanie złożona jednak roboty przy tym jest trochę. Przy okazji takiej operacji dobrze jest zaprosić dobrego znajomego i zakupić kilka bronków – na pewne się przydadzą.

Wieczór Pierwszy.

Zaczynamy od górnych rączek które trzymane są na przez dwie śruby. Wszystkie wykończenia słupków (przednie, przy tylnej kanapie i przy tylnej klapie) są na zaczepach i wystarczy mocniej pociągnąć żeby zeszły. Pod nimi znajdziemy gołą blachę. Przednie osłony przeciwsłoneczne są dość kłopotliwe jak ktoś nie wiem jak się za to zabrać. Elementy trzeba podważyć płaskim szerokim śrubokrętem. Tak samo element od strony lusterka. Podważamy i odchodzi. Pod obiema elementami znajdują się po dwie śruby. Podkręcamy i element ściągnięty 🙂 Po drodze jeszcze ściągnąłem panel szyberdachu i panel oświetlenia bagażnika. Podważamy lekko zewnętrzny plastik i schodzi. Podsufitka przy szyberdachu jest również na zaczepach i przy lekkim pociągnięciu łatwo schodzi. Pomiędzy przednimi, a tylnymi siedzeniami i nad tylnymi siedzeniami podsufitka jest przyklejona. Tu jak ktoś to chce robić rękami to zalecam jednak rękawiczki. W żywicy szyberdachu są takie opiłki, które wchodzą w skórę.

Wieczór Drugi.

Podsufitkę ściągnąłem wczoraj i naprawiłem szyberdach, jednak pokrótce może uda się jednak pokazać jak go rozebrać na wersji już złożonej. Przedstawiają to zdjęcia od szóstego do ostatniego. Podczas składania zaintrygowały mnie gumowe rurki przy suficie, które ostatecznie okazały się odpływami. Służą one pomocą w przypadku przeciekania naszego szyberdachu. Nie ma to jak dopracowana marka 🙂 W wersji AVANT na środku dachu jest przyklejony materiał gąbko-podobny do którego materiał szyberdachu jest przyklejony. Po oderwaniu musimy go ponownie przykleić bo będzie odstawiać. Wokół szyberdachu są nakrętki (10-tki) – najlepszy do tego klucz nasadowy. Podsufitka do szyberdachu przymocowana jest na specjalnych wypustkach, więc podczas ściągania i zakładania trzeba uważać aby ich nie pourywać a co gorsza aby nie pourywać zaczepów na samej podsufitce. Po wyrwaniu zaczepów podsufitka będzie nam wisieć. Najlspiej schodzą one po zastosowaniu płaskiego śrubokręta. Klej którzy użyłem do podklejenia podsufitki w jednym miejscu to klej epoksydowy

Niżej foto-story. Sorki za jakość zdjęć ale miałem tylko telefon pod ręką.

  1. Witam serdecznie, dzięki temu postowi odważyłem sie zabrać za moja odklejoną podsufitkę…W Audi 80 B4 Avant. Na przeszkodzie stanęły mi jednak środkowe słupki, ( z których wysuwają sie pasy bezpieczeństwa). Gdy udało mi sie odchylić plastik u góry przy samej podsufitce zauważyłem łączenie osłony słupka czymś w rodzaju „haczyka”. Nie mogę tego wynalazku rozbroić… a nie chce tego połamać. Czy orientuje się Pan czy do demontażu tej osłony potrzebne jest jakieś specjalne narzędzie ewentualnie jakiś fachowiec? Dziękuje bardzo za jakąkolwiek podpowiedz, pozdrawiam (GG 3729079)!

  2. Kolego, do ściągnięcia podsufitki wogóle nie musisz ruszać tych bocznych słupków. Podsufitka zejdzie bez ich ściągania 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.