Audi A4 B5 – Naprawa obudowy klimatronika 2DIN

Ostatnio zakupiłem kilka elementów do projektu i jeden z nich, a dokładnie klimatronik pod 2DIN był uszkodzony. Ktoś kto wyciągał go z auta miał dużo fantazji podważając go śrubokrętem. Tak czy inaczej pewien sprzedawca z Allegro sprzedając go nawet nie wspomniał o uszkodzeniu, a na zdjęciu nie było tego widać. Lekko zbulwersowany postanowiłem go naprawić.

Materiały potrzebne do naprawy:

 • szpachla,
 • szpachlówka do plastiku + utwardzacz,
 • papier ścierny 400 / 800 / 1600 (mogą być zbliżone),
 • podkład w sprayu,
 • spray czarny matowy,
 • spray bezbarwny matowy (ja użyłem półmatowego),
 • komplet śrubokrętów,
 • benzyna ekstrakcyjna,
 • mały klocek z drewna.

Na początek trzeba wszystko porozkręcać, aby dostać się bezpośrednio do samego panelu. Plastik trzeba było mocno podgrzać (suszarka do włosów odpada) i naprostować. W Krakowie w zakładzie „Moto Plastik” udało mi się to zrobić za 10 zł, więc nie ma sensu bawić się w to samemu. Poniżej namiary na ten zakład:

Moto Plastik
ul. Ciołkowskiego 12 (od Jasnorzewskiej, od Lublańskiej)
Czynne od 8 do 16
Tel. +48 12 4138845

Po wyprostowaniu powierzchnia bankowo nie będzie idealnie płaska w dodatku raczej z mini-rowkami, potrzeba więc użyć szpachlówki do plastiku z utwardzaczem (mieszane w proporcji 50:1). Mieszamy i nakładamy – ważne aby szpachla była nowa ponieważ później będziemy mieli problem z wyrównaniem. Szpachlówka schnie szybko jednak ja dla bezpieczeństwa odczekałem dzień, aby utwardziła się dokładnie.  Bierzemy papier ścierny o grubości 400, nakładamy na drewniany klocek i trzemy, po chwili, bierzemy papier ścierny 800 i równamy, a na koniec bierzemy 1600 i równamy. Jak jużwszystko będzie równe bierzemy benzynę ekstracyjną i czyścimy plastik. Wyciągamy wszystkie przyciski z panelu, owijamy je taśmą izolacyjną i wkładamy do połowy spowrotem w panel. W przewiewnym pomieszczeniu nakładamy warstwę podkładu, 3 warstwy lakieru i jedna/dwie lakieru ochronnego i odstępami około 30 minut. Po jakimś dniu schnięcia składamy wszystko do kupy i cieszymy się z owocnej pracy 🙂

4 myśli nt. „Audi A4 B5 – Naprawa obudowy klimatronika 2DIN

 1. Witam,

  od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczek Aczwóreczki. Mam z nią dwa problemy, które bardzo mnie denerwują. Mianowicie miałem zalany cały przedni panel (przyciski, radio, klimatronik). Wszystko udało mi się rozkręcić i wyczyścić poza panelem klimatronika… Nie mam pojęcia jak wyjąć przyciski… Działają już wszystkie, oprócz 3, znajdujących się po prawej stronie (kierunek nadmuchu). Po wciśnięciu, nie wracają do poprzedniej pozycji. Coś je blokuje i najlepszym sposobem byłoby je wyjąć, tylko nie mam pojęcia jak, ponieważ chroni je metalowa blaszka, która i tak już w kilku miejscach jest pourywana….
  Drugim problemem jest spryskiwacz tylnej szyby, który zamiast pryskać na szybę, całą wodę wlewa do środka. Odpowiedzialna za ten fakt jest malutka, czarna końcóweczka. Da się ją dokupić osobno, czy muszę cały mechanizm kupować?

  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam.

 2. Pokaż zdjęcie tej blaszki bo nie wiem czy chodzi o tą o której myślę.

  A dysza spryskiwacza o której o której piszesz ma numer: 3B9 995 985 A

 3. Podpinam się pod pytanie: jak powyciągać przyciski? Z której strony zacząć wyjmować? Domyślam się że trzeba coś wcisnąć od tej strony gdzie znajdują się blaszki dociskające przyciski

 4. Plastiki trzeba wypchnąć ale nie rób tego żadnym szpikulcem bo przebijesz się na wylot. Jedynie coś o płaskim zakończeniu, choćby ołówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Preview: