Audi A4 B5 – Wymiana przednich żarówek kierunkowskazów

Przebieg: 211832 km

Wyobraźmy sobie sytuację:

Podczas wakacyjnej wyprawy nad Bałtyk, zatrzymuje nas patrol policji. Sprawdzają stan samochodu itp i stwierdzają że upaliła nam się żarówka kierunkowskazu i mamy ją sobie wymienić na miejscu. Jako że jedziecie Audi A4 B5 stwierdzacie - a co tam Panie, przecież w 80-tce to była szybka piłka to zaraz to zrobię ;-) Zonk z twarzy schodzi Wam jak zobaczycie że nie macie kluczy do odkręcenia lamp, a producent w instrukcji obsługi napisał aby przy upaleniu żarówki kierunkowskazu wybrać się do najbliższego ASO. Patrol Was nie puści, a Wy nie wymienicie bo nie macie kluczy :-( W takiej sytuacji nic tylko powiedzieć - Panie władzo, skoro jest Pan taki mądry to proszę spróbować ;-)

Sytuacja jak każda i jak ktoś ma małe łapki to może sobie z tym poradzi. Ja do małych nie należę i musiałem wytargać całą lampę. Zdjęcia obrazują się do tego dobrać ale krótki opis nie zaszkodzi:

 • ściągamy dolot powietrza do przepływomierza,
 • odkręcamy dwie śruby na przednim pasie trzymające lampę,
 • z tyłu lampy ściągamy zamknięcie świateł drogowych (będziemy mieli lepszy dostęp do śruby z tyłu),
 • przez otwór pomiędzy lampą, a błotnikiem odkręcamy śrubę trzymającą lampę z tyłu,
 • wyciągamy lampę,
 • z tyłu odpinamy kabel zasilający i ściągamy gniazdo żarówki,
 • wymieniamy starą żarówkę na nową – pomarańczowa PY21W,
 • składamy wszystko w odwrotnej kolejności.

17 myśli nt. „Audi A4 B5 – Wymiana przednich żarówek kierunkowskazów

 1. Da sie wymienic po samym ściągnięciu dolotu 🙂 A do śruby bocznej masz dostęp przed błotnik (od góry) z tego co pamiętam + dwie śruby nad lampą.

 2. Tak, tylko trzeba mieć małe łapki aby się tam wcisnąć 😉

 3. przy obu stronach nie trzeba wyjmować lamp. Wystarczy śrubokrętem wciśnąć siwy zatrzask mocujący kierunkowskaz z lampą (otwór widoczny z lewej strony na pierwszym zdjęciu przy czerwonym kółeczku i tak samo z drugiej strony). I to tyle;) kierunkowskaz sam wyskoczy.

 4. pudel0506 chyba Ci się pomyliło z lampami przedliftowymi… poliftowe mają kierunkowskaz zespolony i nic tam nie wyskoczy samo niestety

 5. Jest jeszcze jeden sposób. -można skręcić kołami (w przeciwnym kierunku niż lampa przy której robimy) by mieć łatwiejszy dostęp. -następnie odchylić szmaciane nadkole. -włożyć rękę za nadkole (i tam jest żarówka od kierunkowskazów). Oprawka ma coś jak motylek który po przekręceniu palcami w lewo pozwoli na wyjęcie żarówki w oprawce. Tadam.!!! (niestety czasem motylek mocno siedzi i lepiej wyjąć reflektor, ale spróbować warto.)

 6. witam, jaki jest symbol tej śruby ze zdj 2 ? ta co jest z tyłu co się ją odkręca górą ?

 7. Potwierdzam. Nie trzeba wyjmowac lampy wystarczy 90° obrucic biala obudowe kierunkowskazu do gory.

 8. Zdecydowanie wygodniej wytargać całą lampę. Demontaż i montaż lampy, wymiana żarówki na parkingu zajęła max 20 minut gdzie największy problem był z odkręceniem zapieczonej śruby torx bo miałem klucz wykonany z gównolitu.

 9. Mialem podobny problem .
  Kerunek lewy raz działał poprawnie cykajac* w swoim tempie a raz szalał.
  Czytając ten artykuł chciałem / miałem nadzieję ze wymiana zarowki (główny powod) nie będzie stanowiła problemu.
  Posciagalem wszystko co możliwe (same plastiki)aby dostęp był lepszy ,lecz ktoś tu już wspomniał o wielkości rąk – muszę dalej pisać? ;D
  Do rzeczy , udało się jakimś dziwnym trafem obrócić gniazdo o 90stopni i tu była już większa zabawa która nie trwała dluzej jak 15 minut .Z racji tego ze b.ciezki dostep to po 1 ,po 2 wtyczka z żarówka co chwilę mi spadała nieco niżej (zabawa reka + śrubokręt )aby sobie jakoś ja przytrzymać plus brak światła wszystko na czuja;D -udalo się ja naprowadzic do swojego gniazda- dziwnym trafem żarówka sprawna , problem ustąpił.
  yyyyyyyyyyy ciekawe na jak długo.

 10. Dzisiaj podejście 2 – godzina „widno” 😀
  dostałem się do gniazda poprzez odkrecenie 2 śrub trzymających osłonę nadkola…dojście na moją rękę prawie ideał…namacalnie wtyczka z żarówka wyciągnięta – diagnoza żarówka sprawna… Leczenie: blaszka która jest pod żarówka…lekko zadzwignelem do góry aby był lepszy styl z „dolem”żarówki.
  Test: jazda przez około 15minet** po osiedlu (cały czas na kierunku prawo-prawo),brak uwag. Działa wzorowo.póki co.. A już chciałem dobierać się do zespolonego.
  Pozdrawiam Diego.

 11. Szczerze? nie miałem torxa…
  Opisuję to tylko dlatego i dla tych którym zdarzy się podobna sytuacja a nie będą mieli czym i jak odkręcić 3 torxow by wyciągnąć lampę w calosci.
  🙂
  @OGr- pewnie że prościej.

 12. Tak na przyszłość zamiast męczyć się z wyginaniem rąk skocz do sklepu po torx t30 koszt ok 30 zł a owiele wygodnie

 13. Czy do wymiany kierunkow i wyjecia lampy wystarczy mi torx t30? Czy potrzebne beda inne rozmiary kluczy?

 14. Wymiana żarówki kierunkowskazu przedniego prawego jest banalna, wystarczy długi przedmiot (np śrubokręt) i można wysunąć sam kierunkowskaz, przyciskając zatrzask przez otwór obok, nie trzeba demontować pół samochodu… Pokazane na poniższym filmie:
  https://youtu.be/NSSw51peSfM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Preview: